Դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր նիստ՝ Հայաստանի ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ, որին մասնակցեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Արմեն Աբազյանը, ով շնորհավորեց Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին՝ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ և ներկայացրեց 2023 թվականի ընթացքում հիմնական ուղղություններով կատարված աշխատանքի արդյունքները, միաժամանակ մատնանշեց, որ կատարելագործվել, բարեկարգվել և տեխնիկապես վերազինվել են սահմանապահ ուղեկալները, ինչպես նաև կառուցվել, կահավորվել և շահագործման են հանձնվել ծառայողական բնակարանները:
«Ծառայությունում աշխատանքներ են տարվում նաև կադրերի հատուկ պատրաստության, վերապատրաստման և որակավորման բարձրացման գործընթացի շարունակական զարգացման ուղղությամբ: 2023 թվականից անցկացվում է զինծառայողների ատեստավորման գործընթաց, որի արդյունքում զինծառայողները հնարավորություն են ստացել բարելավելու իրենց մասնագիտական գիտելիքները, ինչպես նաև՝ նյութական վիճակը», - ասաց Ա․ Աբազյանը:
Ամփոփելով 2023թ․ ընթացքում Ազգային անվտանգության մարմինների հիմնական ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքները՝ Արմեն Աբազյանը փաստեց, որ Ծառայության ղեկավարության մշտական ուշադրության կենտրոնում են նաև առկա խնդիրներն ու բացթողումները, որոնք վերացնելու ուղղությամբ իրականացվում են ամենօրյա հետևողական աշխատանք:
Մասնագիտական տոնի կապակցությամբ Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատակիցներին շնորհավորեց նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց Ծառայության աշխատակիցներին աշխատանքի որակը շարունակաբար բարձրացնելու վճռականության համար: «Ծառայության աշխատանքը շատ բարձր եմ գնահատում և, իհարկե, բոլորն են հասկանում, որ ԱԱԾ բնույթը շատ բարդ է և ԱԱԾ-ում ծառայելը հեշտ չէ: Դա նորմալ է, որ ԱԱԾ-ում ծառայելը հեշտ չէ, որովհետև այստեղ ավելի բարձր ստանդարտներ պետք է գործեն: Եվ ես կարծում եմ, որ մեր ընդհանուր ցանկությունն է, և նաև ծառայության հեղինակության, մասնագիտության հեղինակության առումով նաև դուք եք առաջին հերթին շահագրգիռ, որպեսզի ԱԱԾ-ում բոլոր ստանդարտները գնալով բարձրանան՝ մասնագիտության, բարեվարքության, պրոֆեսիոնալիզմի և այլն»:
Ազգային անվտանգության մարմինների աշխատողի օրվա կապակցությամբ, հայրենիքի անվտանգության, իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցների պարգևատրեց ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
Վարչապետը նշեց, որ Հանրապետության նախագահին միջնորդություն է ներկայացրել ԱԱԾ մի խումբ աշխատակիցների «Մարտական ծառայության» մեդալով պարգևատրելու մասին:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց նաև, որ Հանրապետության նախագահի հրամանագրով ԱԱԾ տնօրեն, գեներալ-մայոր Արմեն Աբազյանին շնորհվել է գեներալ-լեյտենանտի զինվորական կոչում, իսկ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ Անդրանիկ Սիմոնյանին` գեներալ-մայորի զինվորական կոչում:
Օրվա խորհրդին համահունչ՝ ՀՀ ԱԱԾ տնօրենը, տեղակալները, գլխավոր վարչությունների ղեկավարները և ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ հրամանատարի առաջին տեղակալ-շտաբի պետը հարգանքի տուրք մատուցեցին և ծաղիկներ խոնարհեցին հայրենիքի հանդեպ իրենց պարտքը կատարելիս զոհված և հերոսացած սահմանապահների հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթողներին:

20 декабря в Службе национальной безопасности РА состоялось торжественное заседание по случаю Дня работника органов национальной безопасности, в котором принял участие Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян.
С приветственным словом выступил Директор СНБ генерал-майор Армен Абазян, который поздравил сотрудников органов национальной безопасности по случаю профессионального праздника и представил результаты работ, проделанных по основным направлениям в течение 2023 года, в то же время отметил, что пограничные заставы были усовершенствованы, благоустроены и технически перевооружены, а также были построены, обставлены и сданы в эксплуатацию служебные квартиры.
«В Службе ведутся также работы в направлении непрерывного развития процесса специальной подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров. С 2023 года проводится процесс аттестации военнослужащих, в результате которого военнослужащие получили возможность улучшить свои профессиональные знания, а также материальное положение», - сказал А. Абазян.
Подводя итоги работ, выполненных основными подразделениями органов национальной безопасности за 2023 год, Армен Абазян констатировал, что в центре постоянного внимания руководства Службы находятся также существующие проблемы и упущения, для устранения которых проводится ежедневная последовательная работа.
В связи с профессиональным праздником сотрудников органов национальной безопасности поздравил также Премьер-министр РА Никол Пашинян, который поблагодарил сотрудников Службы за решимость постоянно улучшать качества работы.
«Я высоко оцениваю работу СНБ и, конечно, все понимают, что суть СНБ очень сложна и служить в СНБ непросто. Это нормально, что служить в СНБ нелегко, потому что здесь должны действовать более высокие стандарты. И я думаю, что это наше общее желание, и вы в первую очередь заинтересованы в том, чтобы все стандарты в СНБ все более повышались в плане профессионализма, добропорядочности и т.д.», - сказал Премьер-министр РА Н. Пашинян.
По случаю Дня работника органов национальной безопасности и за вклад в укрепление безопасности, правопорядка и законнности Премьер-министр РА Никол Пашинян наградил группу сотрудников СНБ памятной медалью Премьер-министра РА.
Премьер-министр отметил, что представил Президенту Республики ходатайство о награждении группы сотрудников СНБ медалью «За боевые заслуги».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также добавил, что Указом Президента Республики Директору СНБ генерал-майору А. Абазяну присвоено воинское звание генерал-лейтенанта, а заместителю директора СНБ Андранику Симоняну присвоено воинское звание генерал-майора.
В соответствии с посылом дня Директор СНБ РА, заместители Директора, руководители Главных управлений СНБ и первый заместитель командующего – начальник штаба ПВ СНБ РА воздали дань уважения памяти пограничников, героически павших при выполнении своего долга, и возложили цветы к хачкарам-памятникам, установленным в их честь.