Տեղի է ունեցել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տարեկան ամփոփիչ նիստը
30-12-2023
2023թ. դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Ա.Աբազյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին բացի հանձնաժողովի անդամներից ներկա էին նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչները:
Նիստը սկսվեց հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա.Աբազյանի բացման խոսքով: Ա.Աբազյանը հանձնաժողովի գործունեության մեկ տարվա կապակցությամբ ներկայացրեց կատարված աշխատանքները և խոսեց ապագա անելիքների մասին: Կրկին կարևորվեց անհայտ կորածների վերաբերյալ հարաբերությունները կարգավորող օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը: Հանձնաժողովին ուղղված դիմումների ուսումնասիրության արդյունքներով առանձնացվեցին այն հիմնական խնդիրները, որոնք մտահոգում են անհայտ կորած, գերեվարված անձանց ծնողներին, նրանց հարազատներին: Հատուկ ընդգծվեց Հանձնաժողովի և ծնողների միջև տեղեկատվական կապը մշտապես պահպանելու կարևորությունը: Խոսվեց նաև ծնողներին հուզող խնդիրների և դրանց լուծման հնարավոր եղանակների մասին: Անդրադարձ կատարվեց նաև գերեվարված անձանց վերադարձնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Այնուհետև Հանձնաժողովը ընտրեց թափուր տեղի համար դիմածհասարակական կազմակերպություններից՝ «Մեծ Հայք» ռազմահայրենասիրական-ազգապահպան հասարակական կազմակերպությանը:
Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրին յուրաքանչյուրն իր ոլորտում կատարված աշխատանքները՝ անդրադարձ կատարելով պետության, ինչպես նաև Հայկական կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացված սոցիալական, հումանիտար ծրագրերին, Քննչական կոմիտեում անհայտ կորելու հանգամանքների վերաբերյալ կատարվող քննության ընթացքին և ԴՆԹ նույնականացման արդյունքները միջազգայնորեն ընդունված չափորոշիչներին համապատասխան ծնողներին և հարազատներին ներկայացնելու անհրաժեշտության, ինչպես նաև 2024թ. համար պլանավորված միջոցառումներին:

Состоялось итоговое годовое заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц
30-12-2023
27 декабря 2023 г. под руководством Директора Службы национальной безопасности РА генерал-лейтенанта А. Абазяна состоялось очередное заседание Межведомственной комиссии по вопросам пленных, удерживаемых и пропавших без вести (местонахождение неизвестно) лиц, на котором помимо членов Комиссии присутствовали также представители делегации Международного комитета Красного Креста в Армении.
Заседание началось со вступительного слова председателя Комиссии, Директора Службы национальной безопасности РА А. Абазяна. По итогам года деятельности Комиссии А. Абазян представил выполненные работы и рассказал о предстоящих задачах. Вновь была подчеркнута необходимость принятия закона, регулирующего отношения, касающиеся пропавших без вести лиц. По результатам изучения обращений, поступивших в Комиссию, были выявлены основные вопросы, волнующие родителей пропавших без вести, пленных лиц и их родных. Особо была подчеркнута важность поддержания информационной связи между Комиссией и родителями. Говорили также о проблемах, волнующих родителей, и возможных путях их решения. Коснулись работ, проводимых в направлении возвращения пленных.
Затем из числа общественных организаций, подавших заявку на занятие вакантного места, Комиссия выбрала военно-патриотическую, стоящую на страже национальных ценностей общественную организацию "Мец Айк".
Каждый член Комиссии представил проделанную в своей сфере работу, касаясь социальных и гуманитарных программ, реализованных государством, а также Армянским Обществом Красного Креста, хода расследования в Следственном комитете обстоятельств безвестного исчезновения и необходимости представления результатов ДНК-идентификации родителям и родным в соответствии с международно признанными стандартами, а также мероприятий, запланированных в 2024 г.