Տեղի է ունեցել Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի տարեկան ամփոփիչ նիստը
30-12-2023
2023թ. դեկտեմբերի 27-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Ա.Աբազյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավ Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած (գտնվելու վայրն անհայտ) անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը, որին բացի հանձնաժողովի անդամներից ներկա էին նաև Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ներկայացուցիչները:
Նիստը սկսվեց հանձնաժողովի նախագահ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Ա.Աբազյանի բացման խոսքով: Ա.Աբազյանը հանձնաժողովի գործունեության մեկ տարվա կապակցությամբ ներկայացրեց կատարված աշխատանքները և խոսեց ապագա անելիքների մասին: Կրկին կարևորվեց անհայտ կորածների վերաբերյալ հարաբերությունները կարգավորող օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը: Հանձնաժողովին ուղղված դիմումների ուսումնասիրության արդյունքներով առանձնացվեցին այն հիմնական խնդիրները, որոնք մտահոգում են անհայտ կորած, գերեվարված անձանց ծնողներին, նրանց հարազատներին: Հատուկ ընդգծվեց Հանձնաժողովի և ծնողների միջև տեղեկատվական կապը մշտապես պահպանելու կարևորությունը: Խոսվեց նաև ծնողներին հուզող խնդիրների և դրանց լուծման հնարավոր եղանակների մասին: Անդրադարձ կատարվեց նաև գերեվարված անձանց վերադարձնելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին:
Այնուհետև Հանձնաժողովը ընտրեց թափուր տեղի համար դիմածհասարակական կազմակերպություններից՝ «Մեծ Հայք» ռազմահայրենասիրական-ազգապահպան հասարակական կազմակերպությանը:
Հանձնաժողովի անդամները ներկայացրին յուրաքանչյուրն իր ոլորտում կատարված աշխատանքները՝ անդրադարձ կատարելով պետության, ինչպես նաև Հայկական կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացված սոցիալական, հումանիտար ծրագրերին, Քննչական կոմիտեում անհայտ կորելու հանգամանքների վերաբերյալ կատարվող քննության ընթացքին և ԴՆԹ նույնականացման արդյունքները միջազգայնորեն ընդունված չափորոշիչներին համապատասխան ծնողներին և հարազատներին ներկայացնելու անհրաժեշտության, ինչպես նաև 2024թ. համար պլանավորված միջոցառումներին:

Final Annual Meeting of Interagency Commission on Issues of Prisoners of War, Hostages and Missing (Whereabouts Unknown) Persons Held
30-12-2023
On December 27, 2023, a regular meeting of the Interagency Commission on the Issues of Prisoners of War, Hostages and Missing (Whereabouts Unknown) Persons chaired by the Director of the RA National Security Service, Lieutenant General A. Abazyan was held, which, in addition to the members of the Commission, was also attended by representatives of the Delegation of the International Committee of the Red Cross in Armenia.
The meeting began with an opening speech by the Chairman of the Commission, Director of the RA National Security Service A. Abazyan. Following the results of the year of activity of the Commission, A. Abazyan presented the work completed and spoke about upcoming tasks. The need to adopt a law regulating relations regarding missing persons was again emphasized. Based on the results of studying the appeals received by the Commission, the main issues of concern to the parents and relatives of missing persons, prisoners of war were identified. The importance of maintaining information communication between the Commission and parents was especially underscored. They also talked about problems that concern parents and possible ways to solve them. The work being carried out towards the return of prisoners of war was touched upon.
Afterwards, from among the public organizations that applied to fill the vacant position, the Commission chose the military-patriotic nation preserving non-governmental organization “Mets Hayk”.
Each member of the Commission presented the work done in their field, referring to the social and humanitarian programs implemented by the state, as well as the Armenian Red Cross Society, the investigation process in the Investigation Committee on the circumstances of going missing and the need to present DNA identification results to parents and relatives in accordance with internationally recognized standards, as well as events planned for 2024.