Հայաստանի Հանրապետությունն արտահայտելով իր հավատարմությունն Ադրբեջանի հետ խաղաղության օրակարգին և ելնելով հումանիտար նկատառումներից, 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին, առանց նախապայմանների Ադրբեջանական Հանրապետության ներկայացուցիչներին է փոխանցել ԱՀ տարածքում գտնվող ականապատ դաշտերի թվով 972 տեղեկամատյաններ (ֆորմուլյարներ):
Այս միակողմանի հումանիտար քայլից հետո Ադրբեջանական Հանրապետությունը տեղեկատվական արշավ է սկսել, Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով ոչ ճշգրիտ և ոչ ամբողջական տեղեկամատյաններ տրամադրելու մեջ և հումանիտար քայլը օգտագործելով ատելություն բորբոքելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչները հրապարակային և աշխատանքային մակարդակներում բազմիցս հայտարարել են, որ ՀՀ տրամադրության տակ ավելի լավ որակի քարտեզներ պարզապես չկան: Իսկ փոխանցված քարտեզները ձեռքբերված են եղել ԼՂ զինծառայողների միջոցով:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ականի պայթյունից ԱՀ քաղաքացիների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի քանի տեղեկատվություններից հետո և ի շարունակություն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածության, այն է շոշափելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել թվով 8 նոր տեղեկամատյաններ:
Այդ տեղեկամատյաններն առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերներին:

The Republic of Armenia expressing its commitment to the peace agenda with Azerbaijan and based on humanitarian considerations, on June 12, July 3, October 19, November 1 and November 29, 2021, without preconditions, transmitted 972 records of minefields on the territory of the Republic of Azerbaijan to the representatives of the Republic of Azerbaijan.
Following this unilateral humanitarian step, the Republic of Azerbaijan launched an information campaign accusing the Republic of Armenia of providing inaccurate and incomplete records and using the humanitarian step to incite hatred.
Representatives of the Republic of Armenia at the public and working levels have repeatedly stated that the RA simply does not have better quality maps at its disposal. And the transferred maps were received through NK military personnel.
Recently, after several publications by the Azerbaijani media about injuries received by citizens of the Azerbaijan Republic from a mine explosion, and in continuation of the agreement reached as a result of negotiations between the office of the Prime Minister of the Republic of Armenia and the administration of the President of the Republic of Azerbaijan on December 7, 2023, namely, to take tangible steps towards building trust between the two states, the RA National Security Service resumed survey work among former NK military personnel, as a result of which 8 new records appeared.
In the coming days, these records will be transmitted to the Azerbaijani side through working channels. The copies of these documents will be provided to international partners.