Հայաստանի Հանրապետությունն արտահայտելով իր հավատարմությունն Ադրբեջանի հետ խաղաղության օրակարգին և ելնելով հումանիտար նկատառումներից, 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին, առանց նախապայմանների Ադրբեջանական Հանրապետության ներկայացուցիչներին է փոխանցել ԱՀ տարածքում գտնվող ականապատ դաշտերի թվով 972 տեղեկամատյաններ (ֆորմուլյարներ):
Այս միակողմանի հումանիտար քայլից հետո Ադրբեջանական Հանրապետությունը տեղեկատվական արշավ է սկսել, Հայաստանի Հանրապետությանը մեղադրելով ոչ ճշգրիտ և ոչ ամբողջական տեղեկամատյաններ տրամադրելու մեջ և հումանիտար քայլը օգտագործելով ատելություն բորբոքելու նպատակով:
Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչները հրապարակային և աշխատանքային մակարդակներում բազմիցս հայտարարել են, որ ՀՀ տրամադրության տակ ավելի լավ որակի քարտեզներ պարզապես չկան: Իսկ փոխանցված քարտեզները ձեռքբերված են եղել ԼՂ զինծառայողների միջոցով:
Վերջին շրջանում ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ականի պայթյունից ԱՀ քաղաքացիների մարմնական վնասվածքներ ստանալու մի քանի տեղեկատվություններից հետո և ի շարունակություն 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի վարչակազմի միջև բանակցությունների արդյունքում պայմանավորվածության, այն է շոշափելի քայլեր ձեռնարկել երկու պետությունների միջև վստահության կառուցման ուղղությամբ, ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը վերսկսել է հարցումային աշխատանքը ԼՂ նախկին զինծառայողների շրջանում, որի արդյունքում ի հայտ են եկել թվով 8 նոր տեղեկամատյաններ:
Այդ տեղեկամատյաններն առաջիկա օրերին աշխատանքային խողովակներով կփոխանցվեն ադրբեջանական կողմին: Դրանց կրկնօրինակները կփոխանցվեն միջազգային գործընկերներին:

Республика Армения, выражая свою приверженность мирной повестке с Азербайджаном и исходя из гуманитарных соображений, 12 июня, 3 июля, 19 октября, 1 ноября и 29 ноября 2021 года без предусловий передала представителям Азербайджанской Республики 972 формуляра минных полей на территории АР.
После этого одностороннего гуманитарного шага Азербайджанская Республика начала информационную кампанию, обвиняя Республику Армения в предоставлении неточных и неполных формуляров и используя гуманитарный шаг в целях разжигания ненависти.
Представители Республики Армения на общественном и рабочем уровнях неоднократно заявляли, что в распоряжении РА карт лучшего качества просто нет. А переданные карты были получены через военнослужащих НК.
В последнее время после нескольких публикаций со стороны азербайджанских СМИ о телесных повреждениях, полученных гражданами АР от взрыва мины, и в продолжение договоренности, достигнутой в результате переговоров между аппаратом премьер-министра Республики Армения и администрацией президента Азербайджанской Республики от 7-го декабря 2023 года, а именно предпринять ощутимые шаги в направлении построения доверия между двумя государствами, Служба национальной безопасности РА возобновила опросную работу среди бывших военнослужащих НК, в результате чего появились 8 новых формуляра.
В ближайшие дни эти формуляры по рабочим каналам будут переданы азербайджанской стороне. Копии этих документов будут переданы международным партнерам.