2023թ. ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրավասու այլ մարմիններին սկզբնական տեղեկատվություն փոխանցելու, ինչպես նաև նախաձեռնված քրեական վարույթների շարժի վերաբերյալ
Հաշվետու ժամանակահատվածում օրենքով վերապահված գործառույթների իրականացման արդյունքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ՀՀ պետական իրավասու տարբեր մարմիններին փոխանցվել է 1193 նյութ, որոնց հիման վրա նախաձեռնվել է 610 քրեական վարույթ։
Տնտեսական ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 277 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 102-ը՝ պաշտոնական դիրքի չարաշահումների և յուրացումների, 135-ը՝ տնտեսական գործունեության զանազան խախտումների, այդ թվում՝ մաքսանենգ կամ կեղծ ապրանքագրերով ներմուծումների, ինչպես նաև հարկերից և տուրքերից խուսափումների, 27-ը՝ աշխատավարձի տրամադրում իրականում չաշխատող անձի, 13-ը՝ փոխհատուցման անօրինական տրամադրումների մասին։
Թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի անօրինական շրջանառության ոլորտում իրականացված խախտումների վերաբերյալ ՀՀ պետական իրավասու մարմիններ է ուղարկվել 118 նյութ, որոնց մի մասը դեռ գտնվում է քննության փուլում, դրանցից 78-ը՝ թմրանյութերի և հոգեմետ նյութերի մաքսանենգ ներմուծման, կամ իրացման, 40-ը՝ թմրանյութերի կամ հոգեմետ նյութերի անօրինական օգտագործման վերաբերյալ։
Հաշվետու տարում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչության քննիչների վարույթում քննվել են 1464 քրեական վարույթներ, որից Գլխավոր վարչության քննիչների կողմից նախաձեռնվել է 488 քրեական վարույթ, 51-ը անջատվել են այլ վարույթներից, 118-ը ստացվել են այլ մարմիններից, վերսկսվել է 515 քրեական վարույթ, թվով 292 քրեական վարույթ փոխանցվել է 2022 թվականից:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում քննչական գլխավոր վարչության վարույթում քննված քրեական վարույթներից դատարան է ուղարկվել 116 վարույթ` 205 անձանց նկատմամբ, կարճվել է 83 քրեական վարույթ, 1134 քրեական վարույթ ուղարկվել է ըստ քննչական ենթակայության, 131 վարույթ միացվել է ՔԳՎ-ում քննվող այլ վարույթների:
Հիշյալ ժամանակահատվածում ՀՀ ԱԱԾ քննչական գլխավոր վարչությունում նախաձեռնված և քննված քրեական վարույթներով, ըստ նախնական գնահատման, հանցագործությամբ պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմել է 21.599.971.962ՀՀ դրամ, որից պետությանը պատճառված նախնական վնասի չափը կազմել է 16.843.507.934ՀՀ դրամ, իրավաբանական անձանցը` 1.586.361.043ՀՀ դրամ, իսկ ֆիզիկական անձանցը` 3.170.102.985 ՀՀ դրամ:
Ընդ որում, նշվածներից նախաքննության փուլում վերականգնվել է պետությանը պատճառած վնասից 433.583.652 ՀՀ դրամը:

о передаче Службой национальной безопасности РА первичной информации другим компетентным органам, а также о движении инициированных уголовных производств в течение 2023 г.
За отчетный период в результате осуществления возложенных законом функций Службой национальной безопасности РА было передано в различные компетентные государственные органы РА 1193 материала, на основании которых было возбуждено 610 уголовных производств.
О нарушениях, осуществленных в экономической сфере, в компетентные государственные органы РА было направлено 277 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 102 – о злоупотреблении должностным положением и присвоении, 135 – о различных нарушениях в сфере экономической деятельности, в том числе за контрабандный ввоз или ввоз по поддельным счетам-фактурам, а также об уклонении от уплаты налогов и пошлин, 27 - о выплате заработной платы не работающему в действительности лицу, 13 – о незаконном предоставлении компенсации.
О нарушениях, осуществленных в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ, в компетентные государственные органы РА было направлено 118 материалов, часть которых еще находится на стадии расследования, из них 78 – о контрабандном ввозе или сбыте наркотических средств и психотропных веществ, 40 – о незаконном употреблении наркотических средств или психотропных веществ.
За отчетный год в производстве у следователей Главного следственного управления СНБ РА было 1464 уголовных производства, из которых 488 уголовных производств были инициированы следователями Главного управления, 51 - выделено из других производств, 118 - получены из иных органов, возобновлены 515 уголовных производств, 292 уголовных производства были перенесены с 2022 года.
За отчетный год из уголовных производств, расследованных в производстве Главного следственного управления, в суд было направлено 116 уголовных производств в отношении 205 лиц, прекращены 83 уголовных производства, 1134 уголовных производства направлены по следственной подведомственности, 131 производство объединено с другими производствами, расследуемыми в Главном следственном управлении.
За упомянутый период по инициированным и расследованным в Главном следственном управлении СНБ РА уголовным производствам, общий размер причиненного преступлениями ущерба, по предварительной оценке, составил 21.599.971.962 драмов РА, из которых сумма первоначального ущерба, причиненного государству, составила 16.843.507.934, юридическим лицам - 1.586.361.043 драмов РА, а физическим лицам - 3.170.102.985 драмов РА.
При этом, на стадии предварительного следствия из указанного ущерба, причиненного государству, восстановлено 433.583.652 драмов РА.