Ս․թ․ փետրվարի 28-ին՝ ժամը 05։15-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել էր Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանը հատած ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը:
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ։ Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը ՀՀ ԶՈւ դիրքերի մոտակայքում հայտնվել է ադրբեջանական դիրքում զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո փախուստի դիմելու և մոլորվելու հետևանքով:
Որպես բարի կամքի դրսևորում և ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված պայմանավորվածության, որ երկու կողմերի մոլորված և հակառակ կողմում հայտնված զինծառայողները սեղմ ժամկետներում պետք է վերադարձվեն, Հայաստանի Հանրապետությունը որոշում է կայացրել Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովին հանձնել ադրբեջանական կողմին։

28 февраля с. г. около 05:15 на участке общины Тех Сюникской области военнослужащими МО РА был обнаружен военнослужащий ВС Азербайджана Руслан Эльданис-Оглу Пенахов, который пересек государственную границу Армения-Азербайджан.
По данному факту в Следственном комитете РА было инициировано уголовное производство по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. Следствием установлено, что военнослужащий Вооруженных сил Азербайджанской Республики, пересекший государственную границу Республики Армения, оказался вблизи позиций Вооруженных сил Республики Армения в результате того, что после инцидента между военнослужащими на азербайджанской позиции сбежал и заблудился.
В знак доброй воли и во исполнение договоренности, достигнутой между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой на высшем уровне, о том, что военнослужащие обеих сторон, заблудившиеся и оказавшиеся на противоположной стороне, должны быть возвращены в кратчайшие сроки, Республика Армения приняла решение передать Руслана Эльданиса-Оглу Пенахова азербайджанской стороне.