Ս.թ. ապրիլի 10-ինՀայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանիՆերքինԽնձորեսկհատվածումմիջադեպէտեղիունեցել:Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող հովիվը մոլորված հոտին փնտրելիս հայտնվել է Ադրբեջանի տարածքում: Իրադրության բերումով երկու կողմերի սահմանապահների կողմից հրաձգությունէտեղիունեցել:
Միջադեպիհետևանքովադրբեջանականկողմնունիմեկվիրավոր: Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերը պատրաստ են Ադրբեջանի Հանրապետության Սահմանապահ զորքերի հետ համատեղ քննության: Անկախ համատեղ քննությունից ՀՀ Սահմանապահ զորքերը իրականացնում են սեփական քննությունը և արդյունքների մասին կհաղորդվի լրացուցիչ: Պարզաբանման ենթակա է նաև հարցը, թե ինչու և ինչպես են հովիվը և հոտը հատել սահմանը:
Հայկական կողմի համար նման միջադեպերը ցանկալի չեն: Նշենք նաև, որ ադրբեջանական կողմը վերադարձրել է մոլորված հոտը: Հովիվը նույնպես գտնվում է ՀՀ տարածքում:

10 апреля с. г. на участке Неркин Хндзореск государственной границы Армения-Азербайджан произошел инцидент. Пастух, который является гражданином Республики Армения, во время поиска заблудившегося стада оказался на территории Азербайджана. Ввиду происшествия произошла перестрелка между пограничниками двух сторон.
В результате инцидента с азербайджанской стороны есть один раненый. Пограничные войска СНБ Республики Армения готовы к совместному расследованию с Государственной пограничной службой Азербайджанской Республики. Независимо от совместного расследования Пограничные войска РА проводят собственное расследование, о результатах будет дана дополнительная информация. Также подлежит прояснению вопрос, почему и как пастух и стадо пересекли границу.
Подобные инциденты нежелательны для армянской стороны. Отметим также, что азербайджанская сторона вернула заблудившееся стадо. Пастух также находится на территории РА.