Լրացավ ՀԽՍՀ ՊԱԿ-ի նախկին նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Մարիուս Արամի Յուզբաշյանի ծննդյան 100-ամյակը
Ս․թ․ ապրիլի 3-ին լրացավ ՀԽՍՀ ՊԱԿ–ի նախկին նախագահ, գեներալ-լեյտենանտ Մարիուս Արամի Յուզբաշյանի ծննդյան 100-ամյակը։
Մ․Յուզբաշյանը ծնվել է 1924թ․ Վրացական ԽՍՀ Բաթումի քաղաքում։ 1941թ․ տեղափոխվել է Թբիլիսի, որտեղ սովորել է ՆԳԺԿ տեղի դպրոցում։
1944-1945թթ․ Մ․Յուզբաշյանը եղել է թշնամու թիկունքում գործող պարտիզանական ջոկատներից մեկի հրամանատարի տեղակալ։ 1945թ-ից շարունակել է ծառայությունը պետանվտանգության մարմիններում մինչև 1988թ․։ Ծառայությունը սկսել է Անդրկարպատյան մարզի ՆԳԺԿ օպերլիազորի օգնականի պաշտոնում։ 1960թ․ եղել է ԳԴՀ–ում ԽՍՀՄ ՊԱԿ–ի ներկայացուցչության 3-րդ բաժնի պետի տեղակալ, 1967-1970թթ․՝ բաժնի պետ, 1972-1978թթ․՝ ԽՍՀՄ ՊԱԿ-ի 1-ին գլխավոր վարչության ստորաբաժանումներից մեկի պետի տեղակալ։
1978թ-ից ավելի քան 10 տարի Մ․ Յուզբաշյանը գլխավորել է Հայկական ԽՍՀ Պետական անվտանգության կոմիտեն։
Պարգևատրվել է «Հոկտեմբերյան հեղափոխության», «Մարտական կարմիր դրոշի», «Կարմիր աստղի» երկու, «Հայրենական պատերազմի 1-ին և 2-րդ աստիճանի», չեխոսլովակյան «Մարտական խաչ», լեհական «Պարտիզանական խաչ» շքանշաններով, «Մարտական ծառայությունների համար», «Հայրենական պատերազմի պարտիզանին 1-ին աստիճանի» և մի քանի տասնյակ խորհրդային, լեհական, գերմանական և մոնղոլական այլ մեդալներով։ 1962թ․ նրան շնորհվել է «Պետանվտանգության պատվավոր աշխատակցի» կոչում։

3 апреля с. г. исполнилось 100 лет со дня рождения бывшего председателя КГБ Армянской ССР генерал-лейтенанта Юзбашяна Мариуса Арамовича.
М. Юзбашян родился в 1924 году в городе Батуми Грузинской ССР. В 1941 г. переехал в Тбилиси, где учился в местной школе НКВД. В 1944-1945 гг. М. Юзбашян был заместителем командира одного из партизанских отрядов, действовавших в тылу врага. С 1945 г. до 1988 г. он служил в органах госбезопасности. Службу начинал в должности помощника оперуполномоченного НКВД по Закарпатской области. В 1960 г. был заместителем начальника 3-го отдела представительства КГБ СССР в ГДР, в 1967-1970 гг. – начальником отдела, в 1972-1978 гг. – заместителем начальника одного из подразделений 1-го главного управления КГБ СССР. С 1978 г. более 10 лет М. Юзбашян возглавлял Комитет государственной безопасности Армянской ССР. Награжден орденами Октябрьской революции, Боевого Красного Знамени, двумя орденами Красной Звезды, орденами Отечественной войны I и II степеней, чехословацким «Военным крестом», польским «Партизанским крестом», а также медалью «Партизану Отечественной войны» I степени и несколькими десятками другими советскими, польскими, немецкими и монгольскими медалями. В 1962 г. ему было присвоено звание «Почетный сотрудник госбезопасности».