ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը նշեցին մասնագիտական տոնը (տեսանյութ)
ՀայաստանիՀանրապետությանազգայինանվտանգությանծառայությանսահմանապահզորքերի N ջոկատում նշեցինմասնագիտականտոնը՝Սահմանապահիօրը:
Հանդիսավոր արարողությունը մեկնարկեց ՀՀ օրհներգի հնչյուններով։
Կազմավորման 32-րդ տարեդարձի կապակցությամբ ԱԱԾ ՍԶ հրամանատարի 1-ին տեղակալ-շտաբի պետ, գնդապետ Էդգար Հունանյանն իր շնորհավորական խոսքն ուղղեց Սահմանապահ զորքերի զինծառայողներին և շնորհակալություն հայտնեց նրանց՝ անձնվեր ծառայության և Հայրենիքին անմնացորդ նվիրվածության համար:
Բոլոր ժամանակներում սահմանին ծառայելը եղել է պետական հատուկ նշանակության խնդիր: Այսօր էլ Սահմանապահ զորքերը շարունակում են մնալ ՀՀ պետականության հուսալի պաշտպանության, երկրի անվտանգության և նրա սահմանների ամբողջականության ապահովման երաշխավորը: Ներկայիս դժվարին և պատասխանատու ժամանակահատվածում, երբ փաստացի ավելացել է պետական սահմանի ձգվածությունը, փոխվել են մեր երկրին ուղղված սպառնալիքների բնույթը, անվտանգային իրավիճակն ու ծառայության իրականացման պայմանները, բայց ինչպես նախկինում, ներկայում ևս, առաջնային են մնում Հայրենիքի հանդեպ պարտքի զգացումը, հավատարիմ լինելու ավանդույթը և Սահմանապահ զորքերի նվիրվածությունը:
Սահմանապահ զորքերի ծառայությունը մշտապես գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և ԱԱԾ ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, որի վառ ապացույցն է զորքերի կադրային համալրումը, ուսուցումն ու վերապատրաստումը, ինչպես նաևնյութատեխնիկական միջոցների շարունակական վերազինումը:
Հանդիսավոր արարողության ավարտին Սահմանապահ զորքերի ժամկետային զինծառայողները ցուցադրեցին զենքով շարային վարժանքներ, իսկ կինոլոգիական կենտրոնը՝ ծառայողական շներով վարժաձևեր՝ պայթուցիկ սարքի և թմրանյութի հայտնաբերում, փախուստի դիմած սահմանախախտի վնասազերծում և ձերբակալում։

Пограничные войска СНБ РА отметили профессиональный праздник (видеоматериал)
В N-ском отряде Пограничных войск Службы национальной безопасности Республики Армения отметили профессиональный праздник – День пограничника.
Торжественная церемония началась под звуки гимна РА.
В связи с 32-летием со дня формирования первый заместитель командующего – начальник штаба ПВ СНБ РА полковник Эдгар Унанян обратился с благодарственной речью к военнослужащим Пограничных войск и поблагодарил их за самоотверженную службу и беззаветную преданность Родине.
Во все времена служба на границе являлась делом особой государственной важности. Пограничные войска и сегодня продолжают оставаться надежным гарантом защиты государственности РА, безопасности страны и целостности ее границ. В нынешний сложный и ответственый период времени, когда фактически увеличилась протяженность государственной границы, изменились характер угроз, направленных против нашей страны, ситуация с безопасностью и условия несения службы, но, как и в прошлом, и в настоящее время, приоритетом остаются чувство долга перед Родиной, верность традициям и преданность Пограничных войск. Служба Пограничных войск постоянно находится в центре внимания Премьер-министра Республики Армения и руководства СНБ, ярким доказательством чего являются кадровое пополнение, обучение и переподготовка войск, а также последовательное материально-техническое переоснащение.
В завершение торжественной церемонии военнослужащие срочной службы Пограничных войск продемонстрировали строевые приемы с оружием, а кинологический центр – занятия со служебными собаками по обнаружению взрывного устройства и наркотиков, обезвреживанию и задержанию нарушителя границы, подавшегося в бега.