Սույն թվականի մայիսի 24-ից Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ զորքերը պաշտոնապես ստանձնում են Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Տավուշի մարզի Բերքաբեր բնակավայրի 1,9 կմ, Ոսկեպար և Բաղանիս բնակավայրերի 4,9 կմ հատվածների պահպանությունը։
Պետական սահմանի Կիրանց բնակավայրի 5,8 կմ հատվածի պահպանությունը, մինչև 2024 թվականի հուլիսի 24-ը, կիրականացվի անցումային սխեմայով:
Միևնույն տրամաբանությամբ, Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից սահմանային հանդիպակաց հատվածների պահպանությունը սույն թվականի մայիսի 24-ից իրականացվելու է Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանապահ ծառայության ստորաբաժանումների կողմից։

Пограничные войска Службы национальной безопасности Республики Армения с 24 мая текущего года официально берут на себя охрану участков государственной границы Республики Армения – 1,9 км населенного пункта Беркабер и 4,9 км населенных пунктов Воскепар и Баганис Тавушской области РА.
Охрана государственной границы участка протяженностью 5,8 км населенного пункта Киранц до 24 июля 2024 года будет осуществляться по переходной схеме.
По той же логике с 24 мая текущего года охрану противоположных пограничных участков со стороны Азербайджанской Республики будут осуществлять подразделения Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики.