ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն, ելնելով ՀՀ սահմանադրական կարգը պահպանելու, անձի կամ կազմակերպության իրավունքները, ազատությունները կամ օրինական շահերը կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերը պաշտպանելու առաքելությունից, հորդորում է ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին 2024 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Երևան քաղաքի Հանրապետության հրապարակում նախատեսվող հանրահավաքի ընթացքում զերծ մնալ իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, անձի կամ անձանց խմբի նկատմամբ որևէ հանգամանքով պայմանավորված բռնություն գործադրելու, իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալու հրապարակային կոչեր հնչեցնելուց կամ դրանց կատարմանն ուղղված գործողություններ ձեռնարկելուց՝ նախազգուշացնելով, որ տիրապետում է օպերատիվ իրավիճակին, և իրեն վերապահված ողջ գործիքակազմի կիրառմամբ իզորուէ չեզոքացնել ՀՀ ներքին անվտանգության խաթարմանն ուղղված գործողությունները:
Միաժամանակ, վերահաստատելով, որ ՀՀ սահմանադրական կարգին ու պետության անվտանգությանը սպառնացող ցանկացած գործողություն հանգեցնելուէ համապատասխան քրեաիրավական հետևանքների, հավաքի մասնակից քաղաքացիներին հորդորումենք դրսևորել իրավահպատակ վարքագիծ և չտրվել սադրիչ գործողությունների:

Служба национальной безопасности РА, исходя из миссии по защите конституционного строя РА, прав, свобод или законных интересов лица или организации, а также законных интересов общества или государства, призывает представителей оппозиционных политических сил во время митинга, запланированного на 2 октября 2024 года на площади Республики в городе Ереване, воздержаться от публичных призывов к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя, применению насилия в отношении лица или группы лиц, обусловленного каким-либо обстоятельством, оказанию сопротивления представителю власти или действий, направленных на их реализацию, предупреждая, что контролирует оперативную обстановку, и с использованием всего предоставленного структуре инструментария способна нейтрализовать действия, направленные на подрыв внутренней безопасности РА.
В то же время, подтверждая, что любое действие, угрожающее конституционному строю РА и безопасности государства, приведет к соответствующим уголовно-правовым последствиям, призываем участвующих в митинге граждан проявлять законопослушное поведение и не поддаваться провокационным действиям.