Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության գիտաուսումնական կենտրոնը կազմավորվել է 2003 թվականին` 1993 թվականին ստեղծված Բարձրագույն դասընթացների բազայի վրա:
Կենտրոնն այսօր ՀՀ ազգային անվտանգության մարմինների համար կադրերի պատրաստման ժամանակակից գիտակրթական հաստատություն է, որտեղ ուսանում է ՀՀ ԱԱԾ-ում ծառայող սպայական և ենթասպայական կազմը:
ԳՈՒԿ-ն ակտիվորեն մասնակցում է օրենսդրական և այլ նորմատիվ ակտերի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ապահովման հիմնարար ուղղություններին ու բնագավառներին առնչվող հայեցակարգերի մշակմանը:
Մշտապես իրականացվում է տեսական և փորձնական գիտելիքների դասավանդում հետախուզական, հակահետախուզական, տնտեսական, ինչպես նաև տեղեկատվական անվտանգության ապահովման, միջազգային ահաբեկչությանը, թմրաբիզնեսին և անդրազգային կազմակերպված հանցավորությանը հակազդելու և այլ հրատապ ուղղություններով:
Կենտրոնում դասավանդումն իրականացվում է ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ: Դասախոսություններն ուղեկցվում են տեսանյութերի, սխեմատիկ ու գրաֆիկական սլայդերի ցուցադրմամբ: Միաժամանակ, նկարահանվում և դասավանդման ընթացքում օգտագործվում են նաև մասնագիտական թեմատիկ ուսումնական ֆիլմեր, որոնք ներկայացնում են օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքի մեթոդաբանությունը և առանձնահատկությունները: Ուսումնական և թեմատիկ լսարանները վերազինված են համապատասխան տեխնիկական միջոցներով:
Մասնագիտական առարկաներից բացի դասավանդվում են նաև անգլերեն և ռուսաց լեզու: Մեծ ուշադրություն է դարձվում արտալսարանային պարապմունքներին, որոնք միտված են ունկնդիրների ընդհանուր զարգացման մակարդակի բարձրացմանը: Դասախոսություններ կարդալու համար հրավիրվում են նաև տարբեր բնագավառների վաստակաշատ մասնագետներ:
Ունկնդիրների տրամադրության տակ են ԳՈՒԿ-ի մշտապես նոր գրականությամբ համալրվող գրադարանային բաց ֆոնդը և ընթերցասրահը:
2018թ. սեպտեմբերին հաստատվել է Գիտաուսումնական կենտրոնի նոր կառուցվածքը, որն առավել լայն հնարավորություն է ընձեռում դասախոսությունների համար անհրաժեշտ մասնագետներ ներգրավել ինչպես ՀՀ ԱԱԾ` մասնագիտական բարձր որակավորում ունեցող պաշտոնաթող աշխատակիցներից, այնպես էլ հանրապետության ուսումնական տարբեր հաստատություններից:
ԳՈՒԿ-ի գործունեության կարևոր ուղղություններից է գիտամանկավարժական կադրերի պատրաստումը, որի արդյունքում խոստումնալից շատ երիտասարդ աշխատակիցներ նպատակային հայտերի հիման վրա ընդունվել են ՀՀ ԳԱԱ-ի ինստիտուտների և ՀՀ պետական բուհերի ասպիրանտուրաներ, հաջողությամբ պաշտպանել են իրենց ատենախոսությունները, որոնց շնորհվել են գիտական աստիճաններ: Ուսումնական գործընթացն արդիականացնելու և առավել արդյունավետ դարձնելու նպատակով կիրառվում է գիտելիքների ստուգման և գնահատման թեստային և մոդուլային համակարգը:
Ազգային անվտանգության ապահովման բնագավառում գիտական հետազոտությունների խորացմանն ու աշխատակիցների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործմանն է ուղղված նաև համագործակցությունը հանրապետության գիտակրթական առաջատար հաստատությունների հետ:
2021թ. փետրվարին ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի և Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի միջև ստորագրվեց հուշագիր՝ իրավական հիմք հաղորդելով երկու կառույցների միջև իրավագիտության ոլորտում բազմակողմ համագործակցությանը:
2021թ. փետրվարին ՀՀ ԱԱԾ գիտաուսումնական կենտրոնի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի միջև ստորագրվեց համագործակցության մասին հուշագիր, որի հիմնական նպատակն է սահմանել երկու հաստատությունների միջև համագործակցության ուղղությունները, ինչպե նաև կանոնակարգել նախատեսվող համատեղ միջոցառումները:
Գիտաուսումնական կենտրոնի և Կրթահամալիրի՝ տարիներ շարունակ կուտակած գիտակրթական փորձառության համադրումն էական նշանակություն կունենա երկու կառույցների գործունեության, հանցավորության առանձին տեսակների դեմ պայքարի ուղղությամբ նոր լուծումներ որոնելու, ոլորտները կարգավորող օրենսդրությունների արդիականացման համար:
Նույն թվականի մայիսին հուշագիր ստորագրվեց ՀՀ ԱԱԾ Գիտաուսումնական կենտրոնի և ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի միջև: Նախատեսվում է Արևելագիտության ինստիտուտի գիտաշխատողներին ներգրավել ԳՈՒԿ-ում դասավանդվող առարկաների շրջանակներում առանձին թեմաներով դասախոսություններին, ինչպես նաև Կենտրոնի աշխատակիցներին ընդգրկել Ինստիտուտում ասպիրանտուրայի և դոկտորանտուրայի ընդունելության, որպես գիտական աստիճանի հայցորդ ձևակերպելու կազմակերպչական աշխատանքներում:
Գիտաուսումնական կենտրոնի գործունեության ուղղություններից է նաև Հայաստանի անվտանգության մարմինների պատմության ուսումնասիրումը, որի համար կարևոր խթան հանդիսացավ ՀՀ ԱԱԾ ղեկավարության նախաձեռնությամբ 2006 թվականին բացված Հայաստանի անվտանգության մարմինների պատմության թանգարանը: Թանգարան են այցելում ինչպես Ծառայության աշխատակիցները, այնպես էլ բազմաթիվ հյուրեր Հանրապետությունից և արտերկրից:

The Scientific-Educational Center of the National Security Service of the Republic of Armenia was formed in 2003 on the basis of the Higher Courses conducted since 1993.
At present, the Center is a modern scientific-educational institution for training personnel for the national security bodies of RA, where the officers and non-commissioned officers serving in the RA NSS study.
The SEC actively participates in the development of legislative and other normative acts, as well as the conceptions related to the basic directions and areas of ensuring national security of the Republic of Armenia.
Teaching of theoretical and experimental knowledge in intelligence, counter-intelligence, economic, as well as information security, combating international terrorism, drug trafficking and transnational organized crime and other urgent directions is constantly carried out.
Teaching at the Center is carried out using modern educational technologies. The lectures are accompanied by the presentation of videos, schematic and graphic slides. At the same time, professional thematic educational films are also shot and used during teaching, which present the methodology and peculiarities of operative-search work. Educational and thematic classrooms are equipped with appropriate technical means.
In addition to vocational subjects, the English and Russian languages are also taught. Great attention is paid to extracurricular activities aimed at increasing the general level of development of the trainees. Distinguished specialists in various fields are also invited to deliver lectures.
An open fund library and a reading hall of the SEC, which are constantly replenished with new literature, are at the disposal of the trainees.
The new structure of the Scientific-Educational Center was approved in September 2018, which provides a wider opportunity to attract specialists for lectures both from high-qualified and retired employees of the RA NSS and from different educational institutions of the republic.
One of the important directions of the SEC activities is the training of scientific and pedagogical staff. As a result, on the basis of targeted applications, many promising young employees have been admitted to postgraduate courses of RA NAS institutions and RA state universities, have successfully defended their dissertations and have been awarded scientific degrees. In order to modernize the educational process and to make it more effective, a test and modular system of knowledge testing and assessment is used.
Cooperation with leading scientific-educational institutions of the republic is also aimed at deepening scientific research and improving the professional knowledge of employees in the field of ensuring national security.
In February 2021, a memorandum was signed between the Scientific-Educational Center of the RA NSS and the Faculty of Law of Yerevan State University, providing a legal basis for multilateral cooperation in the field of law between these two institutions. In February 2021, a memorandum of cooperation was signed between the Scientific-Educational Center of the RA NSS and the Educational Complex of the RA Police, the main purpose of which is to define the directions of cooperation between the two institutions, as well as to regulate the planned joint events.
For many years the Scientific-Educational Center and the Complex have been for modernization of in the direction of fight against separate kinds of crime buildings spheres regulating legislation
The combination of the accumulated scientific and educational experience of many years of the Scientific-Educational Center and the Educational Complex will have essential significance for the activities of the two structures, the search for new solutions to fight certain types of crime, and the modernization of legislation regulating these spheres.
In May of the same year, a memorandum was signed between the Scientific-Educational Center of the RA NSS and Institute of Oriental Studies of the NAS of RA. It is intended to involve the researchers of the Institute of Oriental Studies in the lectures on separate topics within the subjects taught at the Scientific-Educational Center, and to engage the staff of the Center in the organizational work in applying as a scientific degree applicant for postgraduate and doctoral admissions at the Institute.
One of the directions of activities of the Scientific-Educational Center is the study of the history of the Armenian security bodies. For this purpose an important impetus was the opening of Museum of the History of the Armenian Security Bodies in 2006, on the initiative of the leadership of the RA NSS. The Museum is visited by the staff of the Service, as well as by many guests from the Republic and abroad.